Firefox 1.5 coraz bliżej…

W ciągu ostatniego tygodnia poprawiliśmy całą masę błędów w polskiej lokalizacji wersji 1.5 Firefoksa. Ile błędów poprawiliśmy od Deer Park Alpha 2, najlepiej ilustruje ta strona. Większość z tych błędów została odnaleziona przez Wojciecha Kapustę, któremu należą się ogromne podziękowania.

Istotną zmianą nie tyle w samej lokalizacji, co w domyślnym polskim profilu, jest ograniczenie ilości predefiniowanych kanałów RSS i zakładek. Dotychczas (tzn. w 1.0) w domyślnym zestawie mieliśmy kilka kanałów RSS, w tej chwili będzie dołączony tylko kanał “Aktualności” (z którym mamy inny problem, o czym za chwilę). Ze “zwykłych” Zakładek wycięta została cała kategoria “Firefox.pl poleca”, znacznie odchudzony został folder “Firefox i Mozilla – odnośniki”.

Reorganizacji ulegnie też zestaw domyślnie instalowanych wtyczek-wyszukiwarek. Wbrew plotkom i obawom, eBay.pl nie zastąpi u nas Allegro, za to na liście wyszukiwarek pojawią się Merlin (jako odpowiednik Amazon.com) i Polska Biblioteka Internetowa. Zmieniliśmy też predefiniowaną “portalową” wyszukiwarkę – z Onetu na Wirtualną Polskę. Powód tej ostatniej zmiany jest prosty: jakoś dziwnie byłoby promować portal, który sam poleca gorszą konkurencję… ;-)

Wróćmy teraz do kanałów RSS. Tutaj mamy odgórny prikaz: może być tylko jeden. Po burzliwej dyskusji zdecydowaliśmy się na BBC Polska, jako najbardziej rzetelne a jednocześnie mało kontrowersyjne medium. Ale na tydzień przed wydaniem pierwszego release candidate BBC zrobiło nam numer i podjęło decyzję o likwidacji polskiej sekcji BBC, a co za tym idzie, BBCPolska.com. No i mamy zagwozdkę

Advertisements

8 responses to “Firefox 1.5 coraz bliżej…

 1. Aramis

  Zostawcie BBC

 2. @Aramis – chodzi chyba o to, żeby kanał RSS był w języku polskim. Jednak BBC do końca marca 2006 roku zlikwiduje polską sekcję oraz dziewięć innych. Oznacza to całkowitą likwidację strony, a co za tym idzie także kanału RSS. A komu będzie potrzebny niedziałający RSS?

  BTW: Zawsze może być też IAR (Informacyjna Agencja Radiowa). Oni są w sumie mniej kontrowersyjni niż Gazeta Wyborcza, ale mają trochę dziwny początek wiadomości (oznaczenie literowe i powtórzenie tytułu w treści; nie korzystają też z akapitów :) ). Informacje głównie z kraju, są również ważniejsze z zagranicy.

 3. ols

  hmm, co prawda nie jestem w pełni obiektywny, ale postaram się podsumować dostępne polskojęzyczne źródła informacji:
  Tak naprawdę dostawców informacji (agencji) jest dwóch dużych i dwóch niedużych: PAP i IAR to ci duzi a polskojęzyczny Reuters i KAI to ci nieduzi. Z tego co wiem, PAP i Reuters nigdzie nie wystawiają publicznych RSSów. IAR nawet w wersji komercyjnej (z której na co dzień korzystam) jest pełen literówek, błędów ortograficznych i jest redagowany strasznie niechlujnie. W weekendy praktycznie nic nie publikuje, wieczorem po 20 też podają tylko informacje kalibru “wojna atomowa”. Z drugiej strony często są tam informacje regionalne i ciekawostki, które redaktorzy PAPa olewają.

  Rzeczpospolita, z tego co widzę, wystawia PAPa w jego najbardziej okrojonej wersji. Zaleta i wada to maksymalna zwięzłość. Brakuje np. przeglądów prasy, które są w pełnej wersji serwisu PAPowskiego. Nie ma tu artykułów Rzepy (to też zarówno wada jak i zaleta).

  No i Wiadomości Gazeta.pl. Na ten feed składają się 3 źródła: wybrane przez redakcję portalu depesze PAP i IAR oraz teksty GW. Wybór depesz jest w 100% obiektywny i nie ma nic wspólnego z mityczną “linią gazety”. Wszystkie depesze są tu sprawdzane przez żywych ludzi co pozwala wyeliminować byki z IARa (z PAPa też, choć oni rzadziej się mylą). Aha, od czasu do czasu wpada tam też coś z KAI oraz z radia TOK FM – wszystkie te źródła są na bieżąco monitorowane przez redakcję portalu. Nocami leci automatyczny PAP (m.in. przeglądy prasy, prognoza pogody, itp). Teksty GW wpadają tylko wieczorem i w nocy – tu wiadomo że zdarzają się kontrowersje, z tym że w feedzie Wiadomości nie ma komentarzy – same artykuły, bez opinii.

  Inne portale informacyjne albo nie mają wersji RSS, albo są niezbyt profesjonalne (np. tvp).

  W sumie szkoda BBC, bo to ciekawe źródło które spogląda z zewnątrz zamiast kisić się w różnych teczkach i aferach…
  zachęcam do dyskusji

 4. Aramis

  Wiem, że BBC przestanie istnieć w marcu. Ale do tego czasu będzie 1.6, albo conajmniej 1.5.2.1, więc można przez ten czas patrzeć i porównywać. Jak na razie w dużej mierze zgadzam się z opisem Ols-a.

  Mam nadzieję, że ,,binary updates” spowodują iż dużo większy procent użytkowników, będzie miał bieżące wersje.

 5. lemiel

  A dlaczego w tłumaczeniu jest:
  Otwórz w nowej karcie
  a nie
  Otwórz na nowej karcie
  ?
  Brzmi to dziwnie.

 6. A może zostawiecie RSS-a z BBC – może dzięki temu więcej osób zacznie korzystać z tego serwisu i może odłożą likwidację Polskiej sekcji BBC (przynajmniej tej cześci publikującąej w internecie).

  To tylko takie przypuszczenie ;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: