Trochę o Flocku

Półtora tygodnia temu Gandalf napisał swoiste FAQ na temat Flocka. Kwestie, które tam poruszył, są jednak raczej marginalne, dotyczą bowiem odpowiedzi na pytania w stylu “dlaczego oni wzięli kod Firefoksa i czemu im wolno to było zrobić”.

Istotniejsze byłoby uzasadnienie kilku kontrowersyjnych decyzji twórców Flocka.

Pierwsza z nich: Flock zakłada, że chcesz korzystać wyłącznie z publicznych Zakładek (zwanych oczywiście “Ulubionymi”), tj. że nie chcesz mieć lokalnych, dostępnych tylko Tobie zakładek, a wolisz je upubliczniać w serwisach typu del.icio.us. Nie można więc porobić sobie zakładek do lokalnych plików, nie ma jak zrobić zakładek “tajnych”, z przyczyn technicznych trzeba też pożegnać się ze skryptozakładkami. Wśród twórców Firefoksa pojawił się ostatnio (przed Flockiem!) podobny pomysł “tagowanych” zakładek, ale przechowywanych lokalnie, a nie na obcm serwerze. I Dria ma rację, mówiąc, że nie chce upubliczniać wszystkich swoich zakładek. Inny problem z tagowanymi Zakładkami (zarówno z tymi z Flocka/del.icio.us jak i tymi proponowanymi przez Drię) jest taki: dla przeciętnego użytkownika jest to mechanizm zbyt skomplikowany w porównaniu do obecnych Zakładek Firefoksa czy Ulubionych w IE. Nie wiem więc, czy najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zastąpienie “starych” “nowymi”.

Druga: Flock to Firefox 1.5 mocno zintegrowany z zewnętrznymi stronami. Przypomina więc pod tym względem nieco Netscape’a 8. Jeśli ktoś nie ma bloga na WordPressie, Bloggerze, Movable Type czy Six Apart i nie używa del.icio.us – nie ma żadnego powodu, żeby używać Flocka zamiast Firefoksa. Uzależnienie przeglądarki od konkretnych stron stwarza też problemy innego rodzaju: twórcy przeglądarki muszą zawsze sprawdzać, czy na stronach nie zmieniło się coś, co mogłoby skaszanić tą integrację. Dopóki to jest tylko kilka serwisów, tak jak w wersji 0.5, nie ma problemu. Ale autorzy obiecują możliwość integracji z innymi serwisami blogowymi. Jak więc zapanują nad tym w przyszłości? A co, jeśli del.icio.us szlag trafi? (Oby nie, bo to przydatny serwis ;-))

Trzecia: jaki sens ma lokalizacja Flocka? Jeśli planowana jest integracja z innymi serwisami blogowymi, zakładkowymi i kolekcjami zdjęć, to czy oznacza to obsługiwanie różnych blog.pl, fotka.pl, ich czeskich, wietnamskich i urugwajskich odpowiedników? Bez tego przecież Flock nie ma większego sensu dla użytkowników z Polski, Czech, Wietnamu i Urugwaju. A implementacja tego brzmi trochę jak senny koszmar…

Czwarta, nie techniczna, ale biznesowa: jaki jest model biznesowy Flocka? Na czym oni chcą zarabiać? Program Flock jest darmowy. Serwisy, z którymi jest zintegrowany, również. W przeciwieństwie do Mozilla.org Flock.com nie jest fundacją non-profit. I nie tworzy oprogramowania, na którym mogłoby zależeć “wielkim” (tak jak Sunowi, IBM-owi, Novellowi i Google zależy na Firefoksie czy choćby samym Gecko).

Business Week pisze, że Flock.com chce zarabiać na reklamach Google (Ad Sense?), i że może pozyskać pieniądze od serwisów, z którymi jest zintegrowany, w rodzaju Flickr czy wspomnianych serwisów blogowych. Ale od Firefoksa Flock właśnie różni się wyłącznie integracją z tymi serwisami. Jest przeglądarką z definicji niszową, dla bloggerów i zwolennikow “społecznego surfowania” (ang. “social browsing”). Ile więc można zarobić na reklamach serwowanych dla takiej niszy?

Nie zrozumcie mnie źle. Życzę Flockowi dobrze, obawiam się tylko, że Flock może być częścią powtórki z rozrywki pod tytułem “bańka mydlana dotcomów powraca”, pełnej magicznych słów-wytrychów w rodzaju wspomnianego “social browsing” czy “web 2.0″…

Advertisements

5 responses to “Trochę o Flocku

 1. 1) Nie, Flock nie zaklada, ze chcesz miec tylko publiczne zakladki. Prywatne zakladki beda dostepne juz niedlugo, na pewno przed wersja 1.0.
  2) “Wśród twórców Firefoksa pojawił się ostatnio (przed Flockiem!) podobny pomysł “tagowanych? zakładek” – ten pomysl powstal kiedy UI Flocka bylo juz znane wsrod developerow Mozilli
  3) “Jeśli ktoś nie ma bloga na WordPressie, Bloggerze, Movable Type czy Six Apart i nie używa del.icio.us – nie ma żadnego powodu, żeby używać Flocka zamiast Firefoksa.” – na tym etapie rozwoju Flock nie jest jeszcze do “uzywania”. To bardzo czesty blad – mowienie, ze Flock to taki Firefox z delicious i Flickerem. Flock to autorskie rozwiazanie, ktore jest w trakcie rozwijania. Spolecznosc jaka sie tworzy wokol Flocka wskazuje, ze sa jednak ludzie, ktorzy lubia Firefoksa, ale Flock im odpowiada bardziej. I niekoniecznie sa to Ci, ktorzy uzywaja delicious czy Flickera. Jestem pewien, ze Flock znajdzie swoj rynek, a ilosc “featurow” bedzie sie zwiekszac.
  4) “Jeśli planowana jest integracja z innymi serwisami blogowymi, zakładkowymi i kolekcjami zdjęć, to czy oznacza to obsługiwanie różnych blog.pl, fotka.pl, ich czeskich, wietnamskich i urugwajskich odpowiedników?” – tak.
  5) “Na czym oni chcą zarabiać?” – na uslugach okolo Mozillowych. Firmy chcace zrobic cos z Firefoksem, Flockiem, Mozilla itp. maja mozliwosci skorzystaniz z uslug firmy, ktora tym wlasnie sie zajmuje.

  Flock jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Za duzo szumu wokol niego sie zrobilo, to byl blad. Wersja, ktora macie okazje ogladac miala jedynie na celu pokazanie w jakim kierunku chcemy isc. To nie jest gotowe rozwiazanie, oferta dla usera. To pewien plan. I na rynku jest miejsce dla takich aplikacji. :)

 2. 1. mało kto ma coś do ukrycia… zresztą, del.icio.us jest dynamicznie rozwijany, myślę, że jeśli takich głosów pojawi się więcej – autorzy delicji dodadzą możliwość zabezpieczenia zakładek hasłem, a twórcy flocka to zaimplementują… tylko to przecież gryzie się z ideą del.icio.us, no nie?

  2. del.icio.us nie może upaść. jest tak popularny, iż masa osób, w razie jakichkolwiek problemów, rzuci się na pomoc ;)

  3. no właśnie, to ciekawa kwestia… w preferencjach flocka masz taką zakładkę web services. jeśli autorzy dodadzą możliwość swobodnego dodawania własnych serwisów (wiem, że to trudne do zrobienia, ale możliwe…) ten problem będzie rozwiązany…

  4. flock wywołał niezłą burzę na rynku przeglądarek, który przecież nie jest tak bardzo dynamiczny. flock wypełnił pewną niszę, podejrzewam, iż stanie się jedną z popularniejszych przeglądarek… w końcu proponuje coś więcej niż cała reszta geckowców. duża liczba użytkowników to już coś, teraz flock może dostać kupę kasy za znaczek “yahoo service” albo coś w tym stylu… poza tym słowo opensource dziś jest chwytliwe, a ‘mocnych’ i bogatych organizacji os – coraz więcej!

  sam zacząłem używać flocka, mimo że to dopiero wczesna beta. i jestem zadowolony, chociaż korzystam tylko z wbudowanej obsługi del.icio.us i, od czasu do czasu, wordpressa…

 3. A ja podzielam zdanie Marcoosa, Web 2.0 jest dla mnie bardzo mętnym pojęciem. Tworzy ją taka bogata klasa średnia, wszędzie wyróżniająca się znaczkiem pro account / extended / donater(?). Najbardziej podzielam zdanie co do stron – uzależnianie się od nich jest ryzykowne. Mówię to z punkt widzenia człowieka, który studiuje takie zależności.

 4. PablO

  “flock wypełnił pewną niszę, podejrzewam, iż stanie się jedną z popularniejszych przeglądarek… w końcu proponuje coś więcej niż cała reszta geckowców”
  Firefox proponuje zdecydowanie więcej niż IE, a i tak mu do niego daleko (jeżeli mowa o “popularności”)…

 5. Oczywiście, że Flock jest na bardzo wstępnym etapie rozwoju. Ale już wydaje się ciekawy, choć bugów jest sporo (dwie sub-wersje temu na przykład zakładka Favorites w ogóle się nie otwierała, pokazywała pusty placek; nie ma importu z Explorera, choc Flock pokazuje, że “idzie”, itp.). Zarządzanie zakładkami własnymi też jest możliwe: tworzy się kategorię z prawej strony i przeciąga na nią otwarty adres; tylko dopóki listwa jest pusta, to obraz nieprzyjemnie lata). Zapisałem się zdecydowanie do grona sympatyków!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: