Spoiler Space

Riddle napisał ostatnio o tzw. “spoiler space” przy użyciu pseudoklasy :focus. Dla niezorientowanych: “spoiler space” (w polskim slangu grup usenetowych czasem także “spojler”) to fragment tekstu, którego nie chciałbyś przeczytać przed obejrzeniem filmu czy przeczytaniem książki, bo np. zdradza zakończenie albo istotne szczegóły fabuły.

W metodzie Riddle’a “spojlery” wyświetla się, ustawiając fokus na linku, który zawiera treść “spojlera”. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że działa w IE, a wady to: niedziałanie w Operze i niemożność zawarcia w treści spojlera innych odnośników. Innym problemem – dla maniaków standardów, rzecz jasna – jest niesemantyczność takiego rozwiązania: używamy do czegoś, co nie jest odnośnikiem.

Istnieje inne rozwiązanie: selektor :target z CSS 3. Ukrywanemu przez nas tekstowi nadajemy jakiś identyfikator (np. “spoiler”), a w CSS tworzymy dwie regułki:

#spoiler { visibility: hidden; }
#spoiler:target { visibility: visible; }

Zamiast ustawiać “visibilty” na “hidden” i “visible”, możemy użyć oczywiście “display”, odpowiednio “none” i “block”. Możemy też, podobnie jak Riddle, zmieniać po prostu kolory tekstu danych elementów.

Zapis “#id_elementu:target” oznacza: “element o id=’id_elementu’ gdy jest on elementem docelowym”, co jest równoważne z tym, że adres URL w przeglądarce kończy się na “#id_elementu”. Tak więc, jeśli użytkownik otworzy naszą stronę “normalnie”, nie zobaczy ukrytego tekstu, a kiedy przejdzie do kotwicy (“#id_elementu”) – element ten zostanie wyświetlony.

Rozwiązujemy w ten sposób problemy semantyczności (nasz “spoiler” nie musi być linkiem) oraz zawartości (nie ma żadnych ograniczeń co do “spoilerowej” zawartości, może to być tekst z linkami, tabelka, formularz, aplet, animacja Flash itd.), ale pojawia się problem nowy: jedynym silnikiem, który obsługuje selektor “:target” jest Gecko, tak więc nasz “spoiler” stworzy problemy użytkownikom Opery, IE i przeglądarek opartych na KHTML. Chyba że ich twórcy w końcu dodadzą obsługę selektorów CSS 3.

Przykłady (niezbyt ładne wizualnie, za to bardzo proste w zrozumieniu):

Advertisements

4 responses to “Spoiler Space

  1. Meaglin

    Trzeba mieć nadzieję, że wraz z Merlinem w Operze pojawi się ten selektor. Chyba są na to całkiem realne szanse. KHTML prędzej czy później też będzie go pewnie obsługiwał. Tylko na IE nie ma co liczyć :/

  2. marcin

    Przykłady działają w Konquerorze 3.4.1.

  3. marcin: Dzięki za informację, miło to słyszeć. :)

  4. Pingback: Nie tylko o Operze…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: