Co by tu jeszcze skopiować?

Czyszczenie prywatnych danych (zwane kiedyś ślicznie “sanityzacją”) to kolejna funkcja Firefoksa, która została skopiowana przez Microsoft w Internet Explorerze 7. Różnica jest taka, że UI jest inne i na pierwszy rzut oka przynajmniej trochę niewygodne.

A niech kopiują. Oznacza to tylko, że Mozilla ma rację. :)

Aktualizacja: i Opera też. (Cieszysz się, quiris? ;-))

Advertisements

23 responses to “Co by tu jeszcze skopiować?

 1. Dokładnie – widzą kto jest najlepszy na rynku. :)

 2. ols

  ta “funkcja Firefoksa” była z tego co pamiętam już w Operze 6.0 ;-P
  dobre rozwiązania z czasem są doceniane przez wszystkich

 3. mescalito

  Od lat wolne oprogramowanie było oskarżane o bezmyślne kopiowanie wszystkiego i brak własnej inwecji. Niech teraz odszczekują :)

 4. apocalonimous

  Hehe… podoba mi się tytuł tego arta. Chiciaż, z drugiej strony, czy ktos wyobrażał sobie inaczej “współpracę” producentów przeglądarek? …
  Obawiam się, że Microsoft jeszcze wiele razy zada sobie pytanie “Co by tu jeszcze skopiować?” i niestety znajdzie to coś. Oczywiście nie mówię o tym, żeby nie wzorować się na lepszych :] … ale mają przecież tylu specjalistów(?). Można przecież wzorując się na pracy kogoś innego (to na przykładzie Mozilli) i starać się zrobić to lepiej…
  … 1 – Ktoś zapyta – No tak tylko czy da się to zrobić lepiej niż programiści Mozilli? Niektórzy uważają, że nie. Wolę się w to nie zagłębiać :]
  … 2 – Ktoś inny powie – Z tym gadaniem to do Microsoftu. Zgadza się, tylko kto im to powie?

  Pozdrawiam

 5. A czemu maja nie kopiowac? Jak rozwiazania sie sprawdzily?

  Ilez to rozwiazan w programach OS jest skopiowanych z MS…

 6. mazdac

  jak oni nam to sie nazywa “propagowanie dobrych rozwiązan”, jak my im to już “kradzież pomysłów”, tak to niestety już jest z Microsoftem, a niech kopiują, przynajmniej userzy zyskają ;D

 7. piecu

  Żeby tylko potem tego nie patentowali…

 8. > Czyszczenie prywatnych danych (zwane kiedyś ślicznie “sanityzacją?) to kolejna funkcja Firefoksa
  > Oznacza to tylko, że Mozilla ma rację.

  W świetle tego co napisał ols, a czego na pewno byłeś świadomy, twoje słowa brzmią co najmniej dziwnie. Naprawdę jest mi przykro, że nie potrafiłeś zauważyć tego, co olsowi, mnie i wielu innym świadomym użytkownikom różnych przeglądarek jest wiadome i oczywiste. To jest po prostu nie w porządku :-/

 9. Cthulhu

  Trochę rzeczywiście niewygodne. Powinno być to wszystko pod jednym przyciskiem (ew. tak jak w Safari jest zrobione – po odpaleniu Private Browsing przeglądarka dostaje sklerozy)

 10. > Aktualizacja: i Opera też. (Cieszysz się, quiris? )

  Oczywiście :)

 11. Zdihu Hemracek

  To wszystko jakieś chore. Światek przeglądarek alternatywnych zaczyna chorować na ksenofobię, zarozumiałość, fanatyzm. Co z tego, że skopiowali? Niech se kopiują do woli albo niech przeglądarki alternatywne z oprogramowaniem GNU na czele zaczną w końcu patentować.

 12. Zdihu: A czy ktoś mówi, że to źle, że kopiują?

 13. Jakub81

  Mówisz o tej funkcji Opery, którą skopiował niedawno Firefox? Czyszczenie prywatnych danych, wprowadzone w Operze 4.0 sześć lat temu? Tak się upewniam…

 14. Jakub81: Patrzcie, no. Przyznaj operowcom rację, to oni dalej będą jątrzyć… Po co?!

 15. Jakub81

  Przepraszam, jeśli odebrałeś to jako jątrzenie. Chciałem przede wszystkim “poprawić” wypowiedź olsa, że to nie w Operze 6 tylko w Operze 4 już było ;) Poza tym uważam, że zwracanie uwagi na skopiowanie skopiowanego ficzera jest bez sensu ;)

 16. Ancestor

  Dla mnie w ogóle przesadą jest nazywanie każdego analogicznego rozwiązania kopią. Pewne rzeczy są rezultatem naturalnej ewolucji, a że jeden rozwija się szybciej, a drugi wolniej, nie można mówić, że skopiował.
  Sprawa ma głębszy wymiar i na tym właśnie konflikcie opiera się cała awantura o patenty, bo patentowane są reczy, które nie są jakimiś odkryciami same w sobie, a jedynie naturalnym krokiem. I z tego samego powodu, dla którego uważam, że patenty są nadużywane, sądzę, że nie na miejscu jest mówienie o kopiowaniu funkcji.
  Kończy się to na kłótniach, kto pierwszy coś wprowadził, które są już zupełnie bez sensu, bo sam fakt, że nie wiadomo do końca, kto był pierwszy, świadczy o tym, że dana rzecz nie była unikalną innowacją.
  Chociaż w tym konkretnym przypadku uważam, że marcoos ma rację, bo to posunięcie MS nie jest odosobnione i taktyka ściągnia od innych zamiast samodzielnej pracy i własnych innowacji jest ewidentna.
  Zaś do Operowców. Opera była może pierwsza – i co z tego? Wszystkie te opcje czyszczenia danych były dostępne od zawsze. Tyle, że teraz zebrano je pod jednym przyciskiem czy jednym menu. Wow.
  To oczywiście wygodne, ale nie jest to żadna wielka innowacja: ani w Operze, ani Firefoksie, ani w IE.

  Poz
  Anc

 17. > Opera była może pierwsza – i co z tego?

  I nic z tego. Po prostu wystarczyło wymienić Operę jako jedną z przeglądarek, gdzie ta funkcja pojawiła się wcześniej niż w MSIE 7.0, co też marcoos uczynił i dziękuję mu za to i tyle.

 18. Zdihu Hemracek: popieram..
  Marcoos: Czy w temacie tego posta nie da się zauważyć sarkazmu. Mam wrażenie, że tak. Mówisz a czy to źle, że kopiują ? A wytykasz palcem jak to robią. Dziwne zachowanie. Co złego jest w kopiowaniu rozwiązań u konkurencji. Im większy wybór tym lepiej dla mnie – ZU :-)

 19. Nie ma nic złego w kopiowaniu cudzych rozwiązań, powtarzam to od dawna.

  Uważam tylko, że bardzo interesujące jest, jak IE 7 upodabnia się do Firefoksa. Jeśli ktoś doszukuje się tu innych znaczeń, to nic na to nie poradzę.

 20. “Sanityzacja” – to ładne. :) W Windowsie bardziej pasowałaby deratyzacja. :)

 21. harad

  Testowałem ostatnio ie7 b5299 i muszę powiedzieć, że coraz bardziej ma to ręce i nogi. Mało zajmuje ramu, jest bardzo szybki, co więcej – nie jest zintegrowany z niczym. Sam look’n’feel jest nieco dziwny, ale jakby nie patrzeć jest on robiony pod Vistę, a nie xp/2003.

  Chyba równiez modyfikowali silnik, bo wiele stron nie działa jak należy (tzn. nie wyświetlają się tak jak pod ie6).

 22. Ja sądze, że kopiowanie nie jest potrzebne….
  Ja np. nie pozwalam kopiować treści mojego bloga, a i tak każdy mój blog kopiuje;(

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: