Firefox 1.0.8 pl-PL i 1.5.0.2 pl

Mamy dla Was podwójny prezent wielkanocny: wydaliśmy przed paroma minutami aż dwie nowe wersje polskiego Firefoksa: 1.0.8 i 1.5.0.2.

Wersja 1.0.8 przeznaczona jest dla osób, które w poprzedniej notce żartobliwie określiłem mianem "skrajnych konserwatystów", tzn. dla tych, którzy z jakichś powodów nie mogą na razie przejść do wersji 1.5.0.x. Jedyne zmiany w 1.0.8 względem 1.0.7 to poprawki stabilności i błędów bezpieczeństwa. Jest to ostatnia wersja z tej linii.

Dla wszystkich innych użytkowników ważniejszą wersją jest 1.5.0.2. Naturalnie, wersja ta zawiera głównie poprawki bezpieczeństwa i stabilności, ale wzbogaciła się także o natywną obsługę nowych, intelowskich Macintoshy. Udostępniamy jabłuszkowego Firefoksa zarówno jako tzw. Universal Binary, które działa na obu rodzajach Maków, jak i jako nieuniwersalne binarium, przeznaczone dla posiadaczy starszych modeli z PowerPC.

Polską wersję, jak zwykle, można pobrać zarówno z mozilla.com, jak i z firefox.pl.

Advertisements

10 responses to “Firefox 1.0.8 pl-PL i 1.5.0.2 pl

 1. Kurde, akurat wczoraj przy stawianiu systemu na nowym komputerze pobierałem 1.5.0.1. Nie mogliście się pospieszyć? :P

  Już kiedyś miałem tak z Operą – nazajutrz po tym jak ją pobrałem wyszła nowa wersja… ;-)

 2. radek.kaba

  @msierant, to pobierze Tobie automatycznie paczkę ok. 0,5MB i po sprawie ;)

 3. luo

  dziwnie działają te automatyczne aktualizacje, może należałoby je poprawić?…
  najpierw w ogóle ich nie wykryło, klikam “sprawdź dostępne aktualizacje”, szuka, szuka i znalazło. Łączy ale wyskakuje error, że zbyt długo się lączyłem. Wchodze do menu Pomoc i miga symbol ściągania łat (mam aktywną opcję “automatycznie pobierz łaty”). No to czekam. 40 sekund później patrze w Pomoc a tam tekst “zakończono…”, po kliknięciu pyta się czy zresetować Firefoksa. Czemu to wszystko nie jest zautomatyzowane? Jak są dostępne łaty a włączam Fx’a to powinno wyskoczyć od razu okno z zapytaniem czy chcę zaktualizować przeglądarke, a następnie czy chcę ją zresetować.

 4. “Wersja 1.0.8 przeznaczona jest dla (…) “skrajnych konserwatystów”, tzn. dla tych, którzy z jakichś powodów nie mogą na razie przejść do wersji 1.5.0.x.”

  te niewiadome powody, to przede wszystkim pamięcio żerność wersji 1.5.x, które to wersje szaleją po dłuższym okresie użytkowania (w 2-5 i więcej godzin pracy FF zjada ok 250-400MB zasobów pamięci!). 1.0.7 zjada tej pamięci mniej, chociaż ma tendencje do dziwnych zachowań, np. przy zamykaniu popup zamknie całą przeglądarkę.

  A była to taka fajna alternatywna przeglądarka.

 5. b3x

  @luo, niespodzianka — program automatycznie ściąga aktualizacje a następnie pyta czy uruchomić teraz program ponownie… Tak właśnie to odbyło się u mnie ;-)

 6. RAFi: sciagnij 1.5.0.2 – jest pare patchy na memleaki ;) Mozliwe, ze Ci rozwiaze problem :)

 7. Ancestor

  RAFi – lwia część takich absurdalnych wycieków jest spowodowana przez problematyczne rozszerzenia – Adblock jest jednym z najbardziej znanych recydywistów. :) Polecam Adblocka Plus. Jeśli mi podczas użytkowania zużycie pamięci oscyluje w okolicach 80MB, to muszą być jakieś przyczyny dlaczego u Ciebie jest tak źle, których moża się pozbyć.
  I nie ma powodu do takich lamentów “a była to taka fajna przeglądarka”. Błędy zdarzają się wszystkim, a naprawianie wycieków jest obecnie jednym z priorytetów Mozilli podczas opracowywania nowych wersji.

 8. Św. Edek

  Dlaczego Firefox ma w numeracji aż śtery cyfry?

 9. Właśnie też mnie to zastanawia :) Czemu nie ma numeracji 1.5.2? itp. :)

 10. 1.5.1 zostanie wydane, jeśli poprawa jakiegoś błędu będzie oznaczała np. zmianę API. Takie wydanie nie jest planowane, ale nie jest wykluczone.

  Przy wydaniach, które mają tylko “niewinne” poprawki bezpieczeństwa zmieniana jest tylko czwarta liczba, stąd 1.5.0.1 i 1.5.0.2 a nie 1.5.1 i 1.5.2.

  Numerację taką wprowadzono, żeby ułatwić życie twórcom rozszerzeń.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: