Sztukowanie ą, ę…

Dobra, panie i panowie operowcy. A co powiecie na to:
opera-hates-polish-diacritics.png

Pewnie to znowu wina mojego nienormalnego, antypolskiego WinXP? Tylko czemu Firefoksowi, Flockowi i złu wcIElonemu to jakoś nie przeszkadza? Ostatni raz takie cuda widziałem w śp. IE 5 na śp. Mac OS 9, nie myślałem, że jeszcze będzie mi dane to ujrzeć ponownie…

Aha, pytam serio, co z tym zrobić, nie mam zamiaru obrażać czyichkolwiek uczuć przeglądarkowych. :)

Advertisements

17 responses to “Sztukowanie ą, ę…

 1. Brawo Marcoos! Odkryłeś typowe zachowanie Opery dla czcionek nieunikodowych opisane przeze mnie dokładnie cztery lata temu w artykule: http://opera-info.xorg.pl/dispfonts.html

 2. Uściślenie. W tym artykule opisywałem głównie sposoby radzenia sobie z problemem.

 3. Hmm… dlaczego wydawało mi się, że w O8 było dobrze?

 4. Może dlatego, że był do podmiany używany inny font niż w Operze 9. Efekt wygląda lepiej lub gorzej w zależności od użytego fontu do podmiany. Poczytaj artykuł.

 5. andol

  Może dlatego, że nie zauważyłeś, że zamiast 08 miałeś O5.12? To ostatnia wersja Opery, w której to działało wg Twoich oczekiwań.

 6. Podobny problem ma Firefox 1.5.4 pod Tigerem.

  Opera, Safari i inne wyświetlają poprawnie. Pod Gentoo nie ma żadnego problemu z żadna przeglądarką. Nie przyglądałem się temu problemowi więc nie wiem od czego to zależy.

  Piszę podobny, ponieważ polskie fonty narodowe się nie zmniejszają, tylko powiększają. Zauważyłem taki problem np. na planet.7thguard.net w tytułach wpisów.

 7. PocketKocurek

  czemu nie Fx, tylko FX? :P

 8. [quote]Podobny problem ma Firefox 1.5.4 pod Tigerem.[/quote]Potwierdzam. Problem leży właśnie w braku w fontach systemowych rodzin MS Core Fonts dostarczonych z systemem Mac OS X systemu pisma łacińskiego rozszerzonego-A (obejmującego polskie ogonki). Problem można rozwiązać instalując fonty TTF z pakietu MS Core Fonts, tych samych, które były zamieszczone do pobrania na stronach M$.
  [quote]Dobra, panie i panowie operowcy. A co powiecie na to:[/quote]Marcoos, a tak z ciekawości jaki to font?

 9. Podobny problem ma Firefox 1.5.4 pod Tigerem.

  Potwierdzam. Problem leży właśnie w braku w fontach systemowych rodzin MS Core Fonts dostarczonych z systemem Mac OS X systemu pisma łacińskiego rozszerzonego-A (obejmującego polskie ogonki). Problem można rozwiązać instalując fonty TTF z pakietu MS Core Fonts, tych samych, które były zamieszczone do pobrania na stronach M$.

  Dobra, panie i panowie operowcy. A co powiecie na to:

  Marcoos, a tak z ciekawości jaki to font?

 10. Heh dopiero teraz zauważyłem ten problem :P

 11. Paweł Antczak

  witam, moim zdaniem, drogi marcoosie, takimi postami (odnoszę się tu do tego i kilku poprzednich wpisów) obniżasz poziom dyskusji nt. przeglądarek, czepianie się szczegółów i blogowanie o tym…no cóż, Twoja energia na pewno przydałaby się bardziej w projekcie niż na blogach/forach. ja używam ff, ale mogę powiedzieć o nim też sporo złego. btw. kiedyś już komentowałem Twojego podobnego posta…jest bug, są bugzille, rozdmuchiwanie takich pierdół to przesada. pzdr

 12. a jednak marcoos urazil czyjesz uczucia przeglądarkowe. ;-) to straszne.

 13. Paweł: samo pytanie o dziwaczny problem z czcionkami obniża poziom dyskusji?

  Nie zgłaszam bugów do bugzilli itp., które nie są publiczne. Zgłaszam w Mozilli, w KDE, w Gnome, w bugzilli Novella i w jeszcze parunastu innych, ale jakoś nie mam ochoty zgłaszać błędu i w ogóle nie wiedzieć, czy kogokolwiek on obchodzi. To tak ogólnie, a w tej sytuacji nie byłem pewien w czym ten bug jest.

  Tak teraz sobie myślę, że powód, dla którego u mnie w O8 było ok jest banalny – ósemki używałem pod Linuksem, a dziewiątki głównie pod Windą. ;-)

 14. Michał Fikus

  Cóż ja niestety tego nie zauważyłem, z chęcią obejrzałbym screeny.

  Jedno co mnie marwti, to jakoś to, że nie możesz przyznać się do “pomyłki”. (To tak odnośnie: “Pewnie to znowu wina mojego nienormalnego, antypolskiego WinXP?”).

 15. Mogę się przyznać do każdej pomyłki, jaką popełniłem, ale nie rozumiem, co tu uważasz za pomyłkę.

 16. Michał Fikus

  “Pomyłką” (specjalnie w cudzysłowie) uważam krytykę występujących w instalatorze angielskich zwrotów, które były spowodowane jedynie poprzez ustawienia językowe systemu klienta, dla którego tak a nie inaczej został zaprojektowany instalator (autorstwa tego samego co sam system).
  Bo moim zdaniem akurat to nie było winą ekipy tłumaczącej Opery (z czym chyba się zgodzisz).

 17. o_O miałem ten problem, ale tak się do niego przyzwyczaiłem że nie zauważyłem jak zniknął – jak myślicie – zniknięcie może być związane z doinstalowaniem pakietu czcnionek M$ czy z apgrejdem Opery do wersji 9 ? Sys. operacyjny – Linux.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: