UNIX w Viście

Jak może niektórzy wiedzą, Cygwin nie działa w Windows Vista. A są ludzie, którzy po prostu nie potrafią używać Windows bez uniksowej powłoki… No bo jak tu żyć bez grepa, seda, awka? :)

Microsoft z pewnym opóźnieniem względem wydania publicznej bety Windows Vista upublicznił kilka dni temu wersję swoich Windows Services for Unix dla tego systemu, teraz przemianowanych na Subsystem for UNIX-based Applications. Narzędzia GNU, Perl, shell Korna i C (a czemu nie ma Basha?!), gcc, vi, a nawet jakieś kawałki X11 (choć nie mam pojęcia, jak tu odpalić iksy…).

Czemu o tym piszę? Bo główny organ prasowy Microsoftu w Polsce milczy od miesiąca, a zabawka ta jest całkiem przydatna (przynajmniej dopóki nie ma Cygwina) i zainteresowani powinni o niej wiedzieć. :)

Unix w Viście ;-)

Advertisements

7 responses to “UNIX w Viście

 1. Główny organ jest teraz tutaj:

  http://wss.pl

  Jamę ktoś zasypał. Szkoda, bo wylęgarnia trolli to była przepiękna.

 2. A może by tak przemianowali Windowsa na Windowing Services for Xorg i dołączyli do niego odpowiednik “rozety” jabłuszkowej. Taki naprawdę klikalny UNIX, z pełną separacją kontekstów. To by miał szanse być dobry system.

 3. @marcoos – Vista ? To tego w ogóle da się używać ? @byte – wss.pl to jakas propaganda jest – na glownej stronie czytamy – “Blake z windowscoding.com udostępnił właśnie ciekawe i póki co chyba jedyne dostępne narzędzie pozwalające przenieść zakładki (ulubione) z Firefoxa do Internet Explorera 7. Biorąc pod uwagę ostatnią niechlubną historię bezpieczeństwa Firefoxa, warto wiedzieć że ewentualny porwót do korzeni może być dość bezbolesną operacją.” – OMG

 4. W Windows (oprócz dziesiątek aplikacji, klikanych i nie) brakuje mi zwłaszcza Basha i jasnego oddzielenia czarnego (konsoli) od niebieskiego (GUI). :-)

  P.S. Nie wiem jak Ty dajesz radę z tą betą… Proponuję powołać ruch społeczny pod nazwą “Windows XP dla Marcoosa” z płatnymi SMS-ami, przekazami pocztowymi, przelewami i płatną linią telefoniczną. ;-))

 5. dziq, KonMan: do odpalania IE7 wystarcza w zupełności. I tapety ma ładne. :)

  Na co dzień używam jednak SUSE. :)

 6. LivioPL

  Mądry linuksiarz, mądry ;).

 7. kys

  a jak w końcu zaimportować ustawienia Firefoxa z Win XP do Visty, przez ten pieprzony system nie można dostać się do Danych aplikacji ;( jeśli ktoś zna sposób proszę o info. Pozdrawiam

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: