Wyszukiwarki w Firefoksie 2

Kiedy ikona na pasku wyszukiwania w Firefoksie 2 z normalnej:

search01.png

zmieni się na podświetloną:

search02.png

oznacza to, że dana witryna oferuje wtyczkę wyszukiwarki i można ją łatwo dodać do Firefoksa. Wystarczy kliknąć tę podświetloną ikonę i wybrać nową wyszukiwarkę do zainstalowania:

search03.png

I to wszystko, wyszukiwarka od tej pory będzie na liście dostępnych, od razu zostanie także ustawiona jako aktywna:

search04.png

W tym miejscu chciałbym podziękować Interii za wprowadzenie tego mechanizmu tak szybko. ;-)

PS. Zainteresowanych szczegółami technicznymi odsyłam do artykułu w Mozilla Developer Center; proces “wykrywania” wyszukiwarki jest bardzo podobny do “wykrywania” obecności kanałów RSS, wystarczy jeden znacznik <link/>…

Advertisements

26 responses to “Wyszukiwarki w Firefoksie 2

 1. Maciek

  To teraz wiem o co chodzi z tą ikoną, wcześniej się zastanawiałem dlaczego ona się czasem podświetla – teraz już wiem :).

 2. No jak dla mnie bajer. Oby Opera/IE7 tez to wprowadzily. Takie rzeczy warto promowac

 3. marduk150

  świetny bajer ;) popieram poprzedników, warto promować takie rzeczy ;)

 4. @patpi
  Ale co ma być wprowadzone do opery?
  Dodawanie wyszukiwarek jest dostępne od jakiegoś czasu.
  http://my.opera.com/zielski/albums/show.dml?id=144740
  A bajer z ikonką jest fajny, tyle, że wprzypadku Opery raczej bezużyteczny bo można dodać każdą wyszukiwarkę choć nie ukrywam pewnie jest to dla części użytkowników wygodniejsze.

 5. Bardzo ciekawe rozwiązanie :) Tylko z jednej strony będzie to dodatkowy problem, aby takie coś uzyskać pod innymi przeglądarkami. Miło, że już dwie przeglądarki korzystają z tego samego standardu (zapewne dzięki współpracy, która się zawiązała), ale zostaje jeszcze Opera. Może Mozilla zabrała się do rozmów również z Opera Software w celu ujednolicenia takich rzeczy jak wyszukiwarki? Bo jakby nie patrzeć ułatwilibyście tylko sprawę twórcom stron www, a żadna ze stron rozmów by na tym nie straciła ze swojego honoru.

 6. IE7 używa tego samego standardu OpenSearch, co Firefox.

  Rozwiązanie z Opery to tworzenie wyszukiwarki na bazie pola formularza, co działa częściej, ale jest gorsze. Np. tak utworzone wyszukiwarki w Operze nie obsługują choćby Google Suggest, a i żeby dodać, użytkownik musi odnaleźć odpowiedni formularz…

  Takie samo rozwiązanie jest równolegle dostępne w Firefoksie, choć tworzy tylko słowo kluczowe (“g kretyn” i mamy Leppera na pierwszym miejscu ;-)) a nie plugin wyszukiwarki.

 7. Tomick: OpenSearch to otwarty standard, http://www.opensearch.org/ , nikt nie broni Operze jego stosowania.

  Nie ma żadnych rozmów między Mozillą a Microsoftem (poza W3C i zespołem pracującym nad Vistą, ale to samo dotyczy Opery).

 8. liviopl

  Zaraz się zakocham w lisku :).

 9. Ja juz go kocham :P

 10. tomickpl

  @marcoos: no tak, ale jakby nie patrzeć dwie organizacje wybrały OpenSearch (z tym, że Mozilla zrezygnowała z poprzedniego, a MS wprowadził go do IE7), więc fajnie by było jakby Opera też przekonała się do niego. Moją propozycją było właśnie to, aby Mozilla porozmawiała z Opera Software na ten temat. Bardziej ujednolicony “zestaw” takich rozszerzeń to mniej zachodu dla webmasterów. Takim samym ułatwieniem było zawarcie w IE7 ikonki RSS przeniesionej z FF. Nie uważasz, że warto za takim ujednolicaniem stanąć? Czemu webmaster musi robić 2,3 wersje styli css, a jeżeli chce ułatwić użytkowanie serwisu to musi tworzyć tego typu narzędzia dla każdej z przeglądarek- a to nie jest dobre… prawda? Mi wystarczy już “rollercoaster” związany z osobnymi cssami dla MSIE

 11. Mozilla nie zrezygnowała z poprzedniego, format Apple’a (Sherlock) jest nadal obsługiwany, tak samo jak OpenSearch.

  Stanąć warto. Ale to nie mnie musisz przekonać. :)

  Z drugiej strony, jak widzisz powyżej, użytkownicy Opery uważają to za “bezużyteczne”.

 12. tomickpl

  Hmmm… no tak… ale to jeden użytkownik, który (jak ja zrozumiałem) mówił o podświetlaniu ikonki. A mi bardziej chodzi o OpenSearch w Operze. Piszę o tym tutaj, bo zawsze lepiej by było, gdyby Mozilla przekonywała, niż jeden użytkownik z Polski ;) Ale myślę, że jak kilka rzeczy ujednolicono (RSS, podświetlanie paska tytułu przy SSL, pasek adresu w popupach) to można było by się zabrać za dalsze zabawy w ujednolicanie kolejnych “bajerów”. Z tego, co wiem to w operze nie można stworzyć “wpisu” wyszukiwarki z np. auto-uzupełnianiem… prawda?

  Jeszcze jedno pytanie: czy nadal można tworzyć linki javascript dodające wyszukiwarki do FF?

 13. Tak, metoda window.sidebar.addSearchEngine() działa nadal dla pluginów starego typu (Sherlock). Dla nowych (OpenSearch/MozSearch) dostępna jest skopiowana z IE metoda window.external.AddSearchProvider().

  Szczegóły: http://developer.mozilla.org/en/docs/Adding_search_engines_from_web_pages

 14. formularza, co działa częściej, ale jest gorsze. Np. tak utworzone wyszukiwarki w Operze nie obsługują choćby Google Suggest, a i żeby dodać, użytkownik musi odnaleźć odpowiedni formularz
  Dla mnie działanie częściej jest ważniejsze od google sugest :> Do tego przyznasz, że mogę mieć większy wpływ na to jak to będzie wyglądać. To raz, dwa FF dodaj wyszukiwarkę nie dodaje jej do listy. Trzy: Fakt czasem znalezienie formularza to problem, ale skoro dodaje sobie wyszukiwarkę to robie to raczej na stronie której używam.

 15. formularza, co działa częściej, ale jest gorsze. Np. tak utworzone wyszukiwarki w Operze nie obsługują choćby Google Suggest, a i żeby dodać, użytkownik musi odnaleźć odpowiedni formularz
  Dla mnie działanie częściej jest ważniejsze od google sugest :> Do tego przyznasz, że mogę mieć większy wpływ na to jak to będzie wyglądać. To raz, dwa, w FF dodaj wyszukiwarkę nie dodaje jej do listy. Trzy: Fakt czasem znalezienie formularza to problem, ale skoro dodaje sobie wyszukiwarkę to robie to raczej na stronie której używam.

 16. Do tego przyznasz, że mogę mieć większy wpływ na to jak to będzie wyglądać.

  Nie przyznam, bo nie wiem, o co ci tutaj chodzi.

 17. Nie przyznam, bo nie wiem, o co ci tutaj chodzi.Chodzi o to, że dodając *dowolną* wyszukiwarkę, jaką mi się zamarzy dodać, mogę modyfikować URL, jaki wydobył silnik Opery, mogę nadać własne słowo kluczowe. De facto mam wpływ na całość. Oczywiście, jeśli nie chcę tego robić, to mogę zaakceptować domyślną propozycję.

  Wracając do tematu. Jestem oczywiście za implementacją tego standardu w Operze, jako alternatywnej metody obok istniejącej. Jednak w przeciwieństwie do Ciebie, nie będę starał się na siłę oczerniać rozwiązania zaimplementowanego w IE7/Firefoksie.

  Wracając do Google Suggest to baaaaaardzo dawno temu, Opera zaimplementowała w swojej przeglądarce Google Suggest, które było obecne w wersjach testowych, jednak w wersji finalnej nie. Powód? Brak zgody Google, na takie wykorzystanie jej wyszukiwarki.

 18. Nie przyznam, bo nie wiem, o co ci tutaj chodzi.

  Chodzi o to, że dodając *dowolną* wyszukiwarkę, jaką mi się zamarzy dodać, mogę modyfikować URL, jaki wydobył silnik Opery, mogę nadać własne słowo kluczowe. De facto mam wpływ na całość. Oczywiście, jeśli nie chcę tego robić, to mogę zaakceptować domyślną propozycję.

  Wracając do tematu. Jestem oczywiście za implementacją tego standardu w Operze, jako alternatywnej metody obok istniejącej. Jednak w przeciwieństwie do Ciebie, nie będę starał się na siłę oczerniać rozwiązania zaimplementowanego w IE7/Firefoksie.

  Wracając do Google Suggest to baaaaaardzo dawno temu, Opera zaimplementowała w swojej przeglądarce Google Suggest, które było obecne w wersjach testowych, jednak w wersji finalnej nie. Powód? Brak zgody Google, na takie wykorzystanie jej wyszukiwarki.

 19. Ancestor

  Jednak w przeciwieństwie do Ciebie, nie będę starał się na siłę oczerniać rozwiązania zaimplementowanego w IE7/Firefoksie.

  Normalnie zakrztusiłem się herbatą czytając to. Jeśli traktuje się to wszystko w takich kategoriach, to trudno, żeby nie było napięć pomiędzy zwolennikami różnych przeglądarek. marcoos przyznał, że rozwiązanie Opery ma tą zaletę, że działa częściej, ale jest o tyle gorsze, że tak tworzone wyszukiwarki nie mogą oferować niektórych funkcji. Prosty i niezaprzeczalny fakt. Oczernianie?! Boże…

  Zastanawia mnie, JAK w takim razie mamy w dyskutować? No bo przedstawianie merytorycznych faktów, jak widać, odpada.

 20. pytanko:
  w jakim formacie musi być obrazek aby został wyświetlony? ma to być gif, pg czy bmp?

 21. Jaki obrazek? Logo wyszukiwarki? W dowolnym obsługiwanym przez Mozillę, zakodowany do postaci adresu “data:” (np. Base64) i wrzucony do znacznika <Image/>.

 22. sorry za nieścisłość, tak oto mi chodziło

 23. Pingback: ZSP Szkoła Podstawowa nr 10 w Piasku » Wtyczka wyszukiwarki.

 24. Zastanawia mnie, JAK w takim razie mamy w dyskutować? No bo przedstawianie merytorycznych faktów, jak widać, odpada.

  Wystarczyłoby po prostu przejść do porządku dziennego nad faktem inności rozwiązania Opery, a nie pisać, że rozwiązanie Opery, jest gorsze, bo to, bo tamto, Odpowiadając na „fakt” marcoosa mogę podać „fakt”, że rozwiązanie Mozilli, jest gorsze, bo nie wiemy, czy instalując wyszukiwarkę w postaci „czarnej puszki” nie instalujemy sobie „puszki Pandory”.
  Tak samo naciągany „fakt”, jak ten marcoosowy.

 25. abec

  quiris – przejść do porządku? Przecież marcoos został wywołany do tablicy, właśnie w związku z wyszukiwarkami w operze.
  Czy ma nie odpowiadać na niektóre komentarze lub ich części, żeby się operowcy nie obrazili? Przecież to śmieszne.

  To twój komentarz powinien być po prostu pozbawiony tego jednego zdania. Bo poza nim jest cenny – w całości jest biciem piany.

 26. psz

  Mam dwa pytanka:
  – Technorati ma w swoim pliku opensearch w tagach url’e do plików w Internecie, dopuszczalne?
  – Czy jest mechanizm aktualizacji, podobny do tego z wtyczek Sherlock?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: