Mozilla Desktop Environment (Wyssane z Palca™ Edition)

Bliżej nieznana w środowisku Mozilli osoba gdyba sobie na .planning, że fajnie by było, gdyby Mozilla zrobiła własny system opercyjny na bazie XUL.

Mike Beltzner odpisuje, że w pewnym sensie przeglądarka jest systemem operacyjnym dla webowych aplikacji. Alex Faaborg – że fajnie byłoby mieć mozillowo-linuksowe LiveCD z wszystkimi aplikacjami mozillowymi. Poza Beltznerem i Faaborgiem (oraz wypowiedziami Gerva i Simona – zupełnie “na marginesie” dyskusji) nie wypowiada się w tym temacie nikt poważnie zaangażowany w projekt Mozilla.

Mija jednak parę dni i na jakimlinuksie pojawia się artykuł, w którym czytamy:

Kilka dni temu developerzy podnieśli dyskusję na mozilla.dev.planning list o dokonaniu następnego kroku i stworzeniu kompletnego środowiska graficznego na kształt KDE czy Gnome. Miałoby ono być zbudowane na XUL (XML User Interface Language). Rolę menadżera plików tego środowiska pełniłby… Firefox.

No i zaczyna się dyskusja – w komentarzach i na blogach (szczególnie na joggerze). Że “lepiej by się skupili na Firefoksie” itd. Ale, no właśnie, na nim się skupiają. Żadnego OS ani DE nie ma i nie będzie. Sytuacja jest dziś taka, że ktoś sobie coś napisze na grupie, a robi się z tego newsa, awansując tego “nieznanego ktosia” do “deweloperów” i to w liczbie mnogiej.

Dlaczego tak? I jakie z tego płyną wnioski? Odpowiedzi na te pytania pozostawiam wrodzonej inteligencji innych uczestników dyskusji o DE prosto z sufitu. :)

Advertisements

8 responses to “Mozilla Desktop Environment (Wyssane z Palca™ Edition)

 1. A czy taki projekt to juz nie istnieje? “plotki” / newsy o takowym slyszalem jeszcze w .. nie pamietam dokladnie.. okolice 2003 – 2004?

  kwestia calkiem niezalezna jest tutaj poziom Pan(ow) “redaktor(ow)”…

 2. A co z ByzantineOS?? Linuksowy LiveCD oparty na Mozilli…
  http://byzgl.sourceforge.net/wiki/index.php/Main_Page

 3. ByzantineOS nie jest projektem Mozilli.

 4. Plotka jest bronią o największej sile rażenia :)

 5. hmmm

  ale porządnego klienta jabbera mogli by zrobić;)

 6. abec

  Ja się nie dziwię – bo coś takiego po głowie mi chodziło. Za mały pikuś jestem, żeby się za to wziąć, ale Mozilla ma na tyle duże możliwości… W połączeniu z linuksem (sprzęt i inne) mogłoby wyjść coś interesującego.

  PS. ustawienie focusu (tabem) na przycisku ‘say it!’ powoduje, że staje się cały żółty, a napis jest nieczytelny. Brzydko.
  Zapewne tak samo robi się podczas przyciskania myszą (zaraz zobaczę) ale wtedy nie przeszkadza.

 7. Nie mam wpływu na kod szablonu, wszelkie narzekania proszę kierować gdzie indziej.

 8. Fuj, różowy…

  Wracając do tematu: gdyby Mozilla zaczęła wydawać własnego środowisko graficzne zacząłbym się poważnie bać o mój RAM… Gdybym tak odpalił ‘to coś’, to chyba mój komputer spaliłby się ze wstydu…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: