Sześć…

Tylko 6 (słownie: sześć) punktów procentowych w najnowszym rankingu Gemiusa dzieli przeglądarki oparte na silniku Gecko (Mozilla) od przeglądarek opartych na silniku Trident (Microsoft/Windows Internet Explorer) – 42,7% polskich użytkowników korzysta z przeglądarek z silnikiem Mozilli (w tym sam Firefox: 42,5%), a z przeglądarki Microsoftu i jej “opakowań” – 48,7%.

Przeglądarkom konkurencyjnym wobec niedawnego monopolisty udział w rynku dość wysoko podskoczył – o ponad trzy punkty procentowe w przypadku Firefoksa i o 0,4 pkt. procentowego w przypadku norweskiej przeglądarki. Przyczyn można się dopatrywać w odkrytej niedawno poważnej luce w zabezpieczeniach produktu Microsoftu, choć głośniej o niej zrobiło się dopiero pod koniec okresu, którego dotyczy najnowszy raport GemiusTraffic.

Stoją za to w miejscu przeglądarki oparte na silniku WebKit, takie jak Safari i Google Chrome, które łącznie w polskim rynku do kupy z linuksowym Konquerorem nie osiągają nawet procenta użytkowników.

Cieszy to, że już 73% użytkowników Firefoksa korzysta z wersji 3.0.x  (lub testuje 3.1 beta). Wśród użytkowników Firefoksa procentowo najwięcej osób używa jego najnowszej wersji, co znaczy, że, po pierwsze, system aktualizacji działa całkiem nieźle, a po drugie, samo przejście na 3.0.x nie stanowi większego problemu. Odsetek użytkowników najnowszych wersji w przypadku IE i Opery jest znacząco niższy, odpowiednio ok. 50% i 51%.

PS. Osobom używającym wersji 2.0.0.x Firefoksa przypominam, że wsparcie dla niej skończy się dziś wieczorem (wydaniem niespodziewanej wersji 2.0.0.20), dlatego naprawdę warto poczynić kroki ku migracji do “trójki” – dla bezpieczeństwa, ale też i wygody. :)

Advertisements

7 responses to “Sześć…

 1. wariat

  Z 2.x jest tylko jeden zonk … to ostatni Fx który działa na windows 98/Me. Nie wiem ile takich cudaków jest ale są na pewno. Osobiście znam jeden przypadek, dość intensywnie zresztą wykorzystywany i bez szans na migrację na inne windowsy z powodów “różnych”.

 2. wariat: Win98 ma 0.7%:

  http://www.ranking.pl/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=21|OW

  Co do skoku w rankingu to sadze, ze odkryli jakies przeklamanie statystyk. Przez ostatnie tygodnie IE zyskiwalo co byloby pierwszym takim przypadkiem od lat i wyglada ze w tym tygodniu oczyscili wyniki, bo wraca trend z ostatnich miesiecy.

  Ciekawe jest tez to, ze sa pierwsze kraje gdzie IE ma ponizej 50% :)

 3. wariat

  Ale przecież ja nie próbuję nawet sugerować, że powinno się prowadzić wsparcie dla 2.x w nieskończoność.
  Jedno o czym warto może w tym kontekście pamiętać, aby jeśli ostatni 2.x będzie próbował aktualizować się do 3.0 powinien sprawdzić, czy to ma szanse powodzenia, albo zaniechać aktualizacji, najlepiej ze stosownym komunikatem.

 4. Ja czekam z niecierpliwością na możliwość automatycznej aktualizacji z 2.x na 3.x – za dużo roboty z tym ściąganiem paczek ręcznie, instalacją etc ;)

 5. r.k.

  @wariat, firefox nie będzie próbował robić major update, jeżeli jest na systemie poniżej w2k lub OSX 10.4.

 6. ja

  System aktualizacji nie działa dobrze w Firefoksie. Jeśli pracuję się na Windows na koncie które nie ma uprawnień administratora to nie działa opcja w menu (jest nieaktywna) – “Sprawdź dostępność aktalizacji”. Nie pamiętam też aby choć raz gdy pracowałem na koncie bez uprawnień administratora Firefox sam mnie poinformował o nowszej wersji.

 7. Pingback: MS IE i podobne vs Firefox i podobne - już tylko 6 punktów procentowych różnicy. | ITfeed - Przegląd prasy IT

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

MDN

Better JavaScript docs for a better Web on MDN

Archiwum

%d bloggers like this: